SPB Befektetési Zrt.

SPB

Mibe fektet egy bankár? 2. rész, Schuszter Péter válaszol

2022. július 27. - spb

5+1 kérdés és válasz a pénzügyi öngondoskodásról – ÚJ sorozat az SPB-től, 2. rész

Hogyan építsünk vagyont? Hogyan bánjunk a pénzünkkel úgy, hogy az idővel minket szolgáljon? Ha mi nem gondoskodunk a saját pénzünkről, akkor ki fog? Mi múlik rajtunk, a saját attitűdünkön? Új sorozatunkban szakértőinket interjúvoljuk meg, ők miben hisznek, ha a pénz gyarapításáról van szó.

Ezúttal Schuszter Pétert, az SPB Befektetési Zrt. vezérigazgató-helyettesét kérdeztük. Péter 30 éve dolgozik a hazai tőkepiacon, jelentős management tapasztalat van a háta mögött.

1. Ha valaki szeretne tudatosabbá válni a pénzügyeiben, szerinted hol kezdje a folyamatot?

Van egy mágikus háromszög, ami a befektetések terén megmutatja az alap összefüggéseket. Ennek a háromszögnek a három csúcsa a hozam, a kockázat és a likviditás. Ezek mindig egymással szimbiózisban mozognak. Ha egy befektetésnek nagyobb a kockázata, akkor nagyobb lesz a hozama, ha nagyobb a likviditása, akkor kisebb a hozama. Tehát ez a három dolog az, amire folyamatosan figyelnünk kell, és ez az, amit mindenkinek fel kell mérnie akkor, amikor meghozza a döntést a befektetéseiről, a pénzügyekről. Talán kevesen tudják, hogy a legnagyobb kockázatú befektetés a lottó. Bár kis összeget költünk lottóra, de nagyon nagy az esély arra, hogy elbukjuk a pénzünket, és a lehető legminimálisabb az esély a nyereségre.

2. Mi a legjobb tanács, amit befektetések terén kaptál és a legtöbb helyzetben helytálló?

Két ellentétes érzés mozgatja az emberi lélektant. A kapzsiság és a félelem. Ha éppen jó a hangulat a tőzsdéken, akkor előjön a kapzsiság, és még többet szeretnénk, miközben a rossz periódusokban a félelem mozgatja a befektetők működését. Ez nem jó. Éppen fordítva kellene gondolkozni. Ha magasan vannak az árfolyamok, akkor érdemes eladásokon gondolkozni, és ha gyenge a piac, akkor venni kell. Azt is megmutatta már sokszor a piac, hogy amikor a háziasszonyok elkezdik a tőzsdei vásárlásokat, akkor kezd el esni minden árfolyam, mert ők az utolsók, akik bekapcsolódnak a folyamatba.

3. Ha a személyes pénzügyeidet nézzük, Te milyen befektetésekre esküszöl?

Minden időben más befektetésekben gondolkozom. De csak olyanokban, amikhez értek. Most egy nagyon kavargó helyzet van a világban, inkább biztonságra törekszem ebben a helyzetben, de hiszem, hogy az ingatlan befektetések jók lesznek. Hosszú távon próbálok gondolkozni, és ott viszont a kockázatos portfóliók felé hajlok, hiszen a történelem már ezerszer megmutatta, hogy mindig azok a legjobb hosszú távú befektetések. A kriptopiactól viszont távol tartom magam, mert számomra az egy hatalmas talány.

schuszter-peter-spb-1-scaled.jpg

Schuszter Péter

4. Szerinted mit jelent az öngondoskodás a pénzügyek terén?

Azt, hogy gondolsz a gyerekeidre, a nyugdíjas éveidre, és nem kerülsz olyan helyzetbe, hogy ne legyél saját magad ura. Egyfajta tervezhetőséget, és azt, hogy a mai pénzeidből félreteszel a jövődre is.

5. Mit nem tanultunk meg időben a pénzről, pedig kellene?

A pénz nem boldogít – tartja a mondás. De azt vallom, mint sokan mások, hogy a pénztelenség viszont boldogtalanná tesz. Ugyanakkor nem szabad a pénz bűvöletében élni, ez nem lehet értékmérő. Emlékszem, és ez mindig bennem marad, amikor egy jó barátommal erről beszélgettünk, akkor mindig azt mondtuk, hogy a pénz csak pénz, lehet belőle sok vagy kevés, de mi a barátságunk nem ezen múlik. Szóval a pénz csak pénz, semmi több …

+1. Miért érdemes befektetni, megdolgoztatni a pénzünket?

Mert sajnos ha nem tesszük, akkor veszítünk az értékéből, és ezt a jelen napokban egyre durvábban tapasztaljuk meg …

A bejegyzés trackback címe:

https://spbinvestment.blog.hu/api/trackback/id/tr9517892471

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása